4365-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Elektriska hushållsapparater – Ramavtal Vitvaror och mindre hushållsmaskiner
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Vitvaror och mindre hushållsmaskiner
BeskrivningUpphandlingen görs för VästUpp - flera kommuner i sydvästra Sverige: Trollhättan, Uddevalla, Munkedal, Sotenäs, Lysekil, Strömstad, Tanum. Målet är att upphandla ramavtal för vitvaror och mindre hushållsmaskiner som behövs i kommunala verksamheter. Leverantör kan lämna anbud på ett eller flera geografiska delområden. Två leverantörer per delområde antas. Uppskattad volym på en 4-årsperiod är ca 12 510 000 kronor för alla delområden tillsammans.
Intern identifierareKS 2024/758
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 39710000 Elektriska hushållsapparater
Ytterligare klassificering (cpv): 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel, 39711100 Kylskåp och frysar, 39711120 Frysar, 39711122 Hushållsfrysar, 39711360 Ugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39711420 Spishällar, 39713000 Elektriska hushållsapparater för rengöring; strykjärn, 39716000 Delar till elektriska hushållsapparater, 39722200 Spisdelar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningAllmän info om upphandlingen av vitvaror och hushållsmaskiner samt övergripande krav och villkor.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelDelområde 1 NORR: Strömstads och Tanums kommun
BeskrivningVitvaror och hushållsmaskiner samt tillhörande tjänster
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelDelområde 2 VÄST: Munkedals kommun, Munkedalsbostäder, Lysekils och Sotenäs kommun
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelDelområde 3 UDDEVALLA: Uddevalla kommun
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelDelområde 4 TROLLHÄTTAN: Trollhättans stad
BeskrivningHushållsmaskiner samt tillhörande tjänster