436501-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Staffanstorp: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
BYGGPROJEKTLEDARE & KA PBL, NYA BADET, STAFFANSTORP
Referensnummer: 19/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar byggprojektledning och kontrollansvar enligt PBL. Projektet är nyproduktion av ett badhus med tillhörande utvändig badanläggning i Staffanstorp på del av fastigheten Stanstorp 8:1. Uppskattad arbetsvolym uppgår till 2 500 tim sammantaget för projektledare och KA PBL. Projektet kommer att bedrivas som en partnering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71541000 Byggteknisk projektledning, 71700000 Övervakning och kontroll
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen