436538-2021 - PlaneringSverige-Skövde: Färjetransport
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Båttrafik 2024 Tjörn
Referensnummer: VT 2024:3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60610000 Färjetransport
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
På uppdrag av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten i Västra Götaland (RKM) har Västtrafik AB för avsikt att upphandla båttrafik med trafikstart under 2024 med benämningen ” Båttrafik 2024 Tjörn”. Det är båttrafiken mellan Tjörn, Tjörnekalv, Dyrön och Åstol samt mellan Kyrkesund och Härön som planeras att handlas upp.
Upphandlingen kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av RKM. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Västtrafik har för avsikt att inleda anbudsförfarandet under hösten 2022. Trafiken omfattar idag totalt 3 tursatta fordon samt utförs ca 185 000 resor per år enligt nuvarande avtal för trafiken.
Tider, områden, innehåll och omfattning i de planerade upphandlingarna kan komma att avvika gentemot angivna områden och volymer.
Enstaka eller flera av områdena kan komma att lyftas ur upphandlingen efter genomförda samråd, slutförda förlängningsförhandlingar eller efter förhandlingar med övriga intressenter.
Västtrafik kan komma att samordna upphandlingen av dessa områden med andra trafikupphandlingar.
Båttrafiktjänster Tjörn uppgick år 2019 till cirka 185 000 resor.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)