See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Chipmärkningsutrustning system och chip till Fredriksbergstvätten
Beskrivning: Chipmärkningsutrustning system och chip till Fredriksbergstvätten
Intern identifierare: RS 2024/944
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42716110 Utrustning för tvätt
Ytterligare klassificering (cpv): 30170000 Märkningsmaskiner, 42900000 Diverse allmänna maskiner och specialmaskiner, 42990000 Diverse specialmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Delområde 1
Beskrivning: Denna upphandling avser avtal avseende Region Dalarna upphandlar chipmärkningsutrustning system och chip till Fredriksbergstvätten. Delomårde 1 Delområde 1 avser inköp av tre (3) eller fyra (4) värmepressar. Värdet för delområde 1 beräknas uppgå till ca 100 000 MSEK. • Leverans av aktuell vara • Utbildning • Support (på svenska) • Övriga tillbehör, optioner • Leverans av reservdelar Delområde 2 Delområde 2 avser inköp av ett (1) avläsningsstation för avläsning av chip samt succesiva avrop av chip för märkning. Värdet för delområde 2 beräknas uppgå till ca 4 900 000 MSEK. • Leverans av aktuell vara • Utbildning • Support (på svenska) • Övriga tillbehör, optioner • Leverans av reservdelar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Delområde 2
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Upphandlingsdokument Varor o tjänster