2. Förfarande
Förfarande
Titel: Prioriterad support, kvalificerat och anpassat stöd för Microsofts plattformar och programvaror
Beskrivning: Riksdagsförvaltningen har behov av prioriterad support samt kvalificerat och anpassat stöd från Microsoft avseende den plattform och de programvaror från Microsoft som RDF har inför ett eventuellt införande av Microsoft 365 i den befintliga it-miljön. Riksdagsförvaltningen har en it-miljö som bygger på Microsofts senaste teknik. Därför har Riksdagsförvaltningen behov av prioriterad support samt kvalificerat och anpassat stöd som är av sådan typ att det endast kan fullgöras av Microsofts egna experter. Riksdagsförvaltningen har därför beslutat att anskaffa denna prioriterade support samt kvalificerat och anpassat stöd enligt förhandlat förfarande utan föregående annonsering, 6 kap. 14 §, p.2-3 i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Intern identifierare: 903-2024/25
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72246000 Konsulttjänster för system
Ytterligare klassificering (cpv): 72266000 Programkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Prioriterad support, kvalificerat och anpassat stöd för Microsofts plattformar och programvaror