436622-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Karlstad: Städning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Lokalvård MSB Stockholm.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 14: Fastighetsstädning och fastighetsförvaltning
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlstad.
Nuts-kod SE311 Värmlands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Lokalvård MSB Fleminggatan 14 Stockholm.
Lokaler på 2 plan med ca 4 850 m².
Avser regelmässig lokalvård och vissa tilläggstjänster.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90910000 Städning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner