436623-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Installation av vägbelysning – Drift och underhåll av gatu- och parkbelysning, område Centrum-Nordöst
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift och underhåll av gatu- och parkbelysning, område Centrum-Nordöst
Beskrivning: Stadsmiljöförvaltningen inbjuder till att lämna anbud på drift och underhåll av gatu- och parkbelysning i området Centrum och nordöst inom Göteborgs stad. Kontraktstiden sträcker sig från 2026-04-01 till 2030-03-31, med rätt för beställaren att förlänga kontraktstiden i 2+2 år. I entreprenaden ingår eldriftansvar och ansvar för att belysningsanläggningen fungerar i alla dess delar. Vissa arbeten ingår i en fast årlig ersättning, andra ersätts efter utförd åtgärd.
Intern identifierare: SMF-2024-01587
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45316110 Installation av vägbelysning
Ytterligare klassificering (cpv): 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning, 50232000 Underhåll av offentlig belysning och trafikljus, 50232100 Underhåll av gatubelysning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000