436684-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Svedala: Däck till lätta fordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck och däcktjänster 2022
Referensnummer: UH-2022-78
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34351000 Däck till lätta fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Burlöv, Kävlinge, Lomma och Svedala kommun inbjuder till anbudsgivning i upphandlingen "Däck och däcktjänster". Upphandlingen är uppdelad på flera anbudsområden och anbudsgivaren väljer själv ett eller flera områden att lägga anbud på. Generella krav gäller för samtliga anbudsområden till dessa krav tillkommer specifika krav för respektive anbudsområde. Med detta vill vi uppmärksamma anbudslämnarna att vara extra noggranna vid val av anbudsområden.
Då det är semestertider kan svaren på eventuella frågor komma sent men vi räknar med att eventuella frågor ska vara besvarade under vecka 34.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Burlöv Kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34351000 Däck till lätta fordon, 34351100 Bildäck
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Däck och däcktjänster, 4000000 SEK
Kävlinge Kommun
Del nr: 2
Lomma Kommun
Del nr: 3
Svedala Kommun
Del nr: 4