Officiellt namn: Region Örebro län Postadress: Box 1613 Ort: Örebro Postnummer: SE-701 16 Land: Sverige Att: Heidi Dahlén E-post:heidi.dahlen@regionorebrolan.se
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen Folkhälsoundersökning Liv och Hälsa 2017.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänster
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Örebro län.
Nuts-kodSE124 Örebro län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen Denna upphandling avser Folkhälsoundersökning Liv och Hälsa 017. Målet är att ta fram aktuell epidemiologisk kunskap om befolkningens livsvillkor, levnadsvanor, hälsa och vårdkontakter så att underlag finns för samhällsplanering, planering av hälso- och sjukvården samt som stöd i det lokala folkhälsoarbetet.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79311000 Undersökningar, 79311100 Utformning av undersökningar, 79311200 Genomförande av undersökningar, 79315000 Sociala undersökningar
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.