436749-2016 - ResultatSverige-Mörrum: Avfallsförbränning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling av brännbart industriavfall.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 16: Avlopps- och renhållningstjänster, sanering och liknande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Karlshamn.
Nuts-kod SE221 Blekinge län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Avtalet omfattar omhändertagande av brännbart industriavfall samt tryckimpregnerat trä. Det är möjligt för anbudsgivare att erbjuda transport av avfallet från VMAB i anbudet
Uppskattad mängd är brännbart industriavfall: 9 000-11 000 ton per år. Uppskattad mängd är tryckimpregnerat trä: 600-700 ton per år.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
90513300 Avfallsförbränning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.