436758-2017 - ResultatSverige-Karlskoga: Väghållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning.
Referensnummer: 2017-028
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233141 Väghållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med entreprenörer för vinterväghållning av kommunens gator och vägar, gång- och cykelvägar samt vid kommunala fastigheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Entreprenaden avser snöröjning och vid behov möjlighet till ytterligare halkbekämpning och bortforsling av snö.