436760-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Managementkonsulttjänster, Sverige.
Referensnummer: 16/41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att träffa ramavtal för Akademiska Hus behov av managementkonsulttjänster. Med ”managementkonsulttjänster” avses här konsulttjänster som efterfrågas av främst Akademiska Hus ledning inom områdena: omvärldsanalys, strategiformulering och -implementering, samt verksamhets- och organisationsutveckling.
Ramavtal planeras att tecknas med fem (5) leverantörer förutsatt att så många anbud kvalificeras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79400000 Företags- och managementrådgivning samt tillhörande tjänster, 79411100 Konsulttjänster för företagsutveckling, 79420000 Managementtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen