Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Datorkluster och lagring för bearbetning av DNA-data
Referensnummer: UH 2020/5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 30233000 Lagringsmedier och läsenheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppsala universitet avser att köpa in datakluster och lagring för bearbetning av DNA-data till den nationella genomikinfrastrukturen (NGI).
HPC-klustret med tillhörande korttidslagring som NGI idag använder för att bearbeta alla sina data innan de skickas vidare till forskare behöver ersättas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30234000 Lagringsmedier
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen