Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyinstallation och reparation av persienner och markiser
Referensnummer: KS 2020/0085
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39522100 Presenningar, markiser och jalusier
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar mindre nyinstallationer, eventuella förebyggande och avhjälpande underhållsarbeten, reparationer samt mindre projekt inom markis och persienn och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden. Arbeten kan geografiskt bli förlagda inom hela Varbergs och Falkenbergs kommun. Observera att solfilm/film inte ingår i denna upphandling.
Föregående års (2016-02 -- 2020-02) volym var ca 3 100 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym men kan dock inte garanteras.
Omfattningen kan komma att förändras under avtalstiden. Leverantören förbinder sig att leverera de upphandlande myndigheternas verkliga behov.Ramavtal kommer att tecknas med maximalt tre (3) leverantörer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39515430 Persienner, 39522100 Presenningar, markiser och jalusier, 39522130 Markiser, 44115900 Solskydd, 45212190 Solskyddskonstruktioner, 45421143 Monteringar av persienner, 45421144 Monteringar av markiser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmän orientering
Välkommen att lämna anbud till Varbergs kommun, vill du veta mer om Varbergs kommun gå in på www.varberg.se
Upphandlingens omfattning har bestämts med beaktande av 4 kap 14 paragraf LOU och grundar sig på fördelen med synergieffekter, samordnade leveranser samt lägre administrativa kostnader. I denna upphandling ser vi inga vinster med att dela upp kontraktet i flera delar.