436818-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal hämtning och omhändetagande av källsorterat avfall
Referensnummer: 2018-09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser hämtning i alla fastigheter där fastighetsnära sortering för bostadslägenheter finns. Innebär även hämtning från lokaler.
Antal bostäder som omfattas av fastighetsnära sortering är för närvarande 16 703 stycken varav 1 074 är studentrum i korridor.
I upphandlingen ingår även Uppsala kommuns Fastighetsaktiebolag (UKFAB). Som kommer teckna separat ramavtal.
Uppsalahem förvaltar cirka 74 100 kvm lokaler och UKFAB cirka 75 000 kvm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511300 Insamling av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen