436864-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Byggteknisk ledning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal konsulttjänster
Referensnummer: 18RS6363
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal konsulttjänster inom fackområden:
— Arkitekt exkl översiktsplanering
— Brand
— Byggnadskonstruktion
— El- och telekonstruktion upp till och med lågspänning exkl. reservkraft
— Hiss
— Landskapsarkitekt inkl. markprojektering
— Projektledning bygg
— Projektledning VVS
— Styr och övervakning
— Systemintegratör för överordnade styrsystem (DHC)
— VVS-konstruktion inkl. sprinkler och medicinska gaser
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
51900000 Installation av styr- och reglersystem, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen