436867-2023 - ResultatSverige-Kalmar: Operationsteknik
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsprodukter 2023
Referensnummer: 2023-052
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33160000 Operationsteknik
II.1.4.
Kort beskrivning
att tillhandahålla operationsprodukter åt Region Kalmar läns operationsverksamheter på våra tre (3) sjukhus. Upphandlingen omfattar bland annat förbrukning inom operation, urologi, kärl, katetrar, sugutrustning, skalpeller, hemostatika och dränage.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141600 Uppsamlingsbehållare och -påsar, dränageset och dylikt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen