436869-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Teknisk provning, analys och konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal elrevisionsbesiktningar - Sverige (flera separata anbudsområden)
Referensnummer: 18/76
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Akademiska Hus upphandlar ramavtal för elrevisionsbesiktningstjänster av Akademiska Hus fastighetsbestånd.
Elrevisionsbesiktningar av Akademiska Hus fastighetsbestånd ska utföras enligt anvisningar från Svenska Brandskyddsföreningen och Elektriska Nämnden, samt de krav som ställs i enlighet med upphandlingsunderlaget.
Fastighetsbeståndet är uppdelat i olika etapper som besiktigas med 3 års intervall. Varje år besiktigas ca en tredjedel av fastighetsbeståndet.
Upphandlingen är uppdelad i olika geografier/anbudsområden och varje geografi/anbudsområde upphandlas separat.
Geografierna/anbudsområdena är: Luleå, Umeå, Gävle/Uppsala, Stockholm/Solna/Huddinge, Norrköping/Linköping, Örebro/Grythyttan, Karlstad, Skövde, Borås, Bohuslän, Göteborg, Malmö/Alnarp/Lund, Kristianstad
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Uppdelningen framgår av upphandlingsdokumenten
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Framgår av upphandlingsdokumenten