436899-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lokalvårdstjänster
Referensnummer: Dnr 2.3.2-2019-0393
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Riksrevisionen avser att upphandla en leverantör med stor flexibilitet, anpassningsförmåga och samarbetsvilja där fokus på jämn kvalitet över tid är viktigt.
Verksamheten ska drivas och utvecklas och leverantören ska säkerställa kvaliteten på uppdraget så att Riksrevisionens personal kan ägna sig åt sin kärnverksamhet.
Städningen ska bidra bland annat till:
— synligt rent i alla lokaler
— ett positivt helhetsintryck
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911200 Städning av byggnader, 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen