436902-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ärende- och objektshanteringssystem för Miljö- och hälsoskyddskontoret
Referensnummer: MHN 2018-2521
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Ärendehantering- och objekthanteringssystem för miljö- och hälsoskyddskontoret vid Växjö kommun. Upphandlingen avser leverans, nyttjanderätt, införande samt support och underhåll under avtalstiden.
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress:
www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats.Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "frågor och svar" i TendSign men kan även skickas via e-post till ellen.bringevik@vaxjo.se.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ekonomisk kapacitet
1. Skatter och sociala avgifter
En upphandlande myndighet ska utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten genom kontroll enligt 15 kap. eller på annat sätt får kännedom om att leverantören inte har fullgjort sina skyldigheter avseende betalning av skatter eller socialförsäkringsavgifter i det egna landet eller i det land där upphandlingen sker, och detta har fastställts genom ett bindande domstolsavgörande eller myndighetsbeslut som har fått laga kraft.
En upphandlande myndighet får utesluta en leverantör från att delta i en upphandling, om myndigheten på ett annat lämpligt sätt kan visa att de skyldigheter som avses i första stycket inte har fullgjorts.Den upphandlande myndigheten samarbetar med Skatteverket och kommer att kontrollera att anbudsgivare är fri från skuld för svenska skatter och socialavgifter.
En upphandlande myndighet får begära att en leverantör lämnar in ett intyg som har utfärdats av en behörig myndighet i den berörda staten och som visar att det inte finns omständigheter som enligt 13 kap. 2 § eller 3 § 2 utgör skäl för att utesluta leverantören från att delta i upphandlingen.
Om sådana dokument som avses i 7 eller 8 § inte utfärdas i staten i fråga eller om de inte omfattar alla situationer enligt 13 kap. 1 och 2 §§ samt 3 § 2, får dokumenten ersättas av en utsaga som leverantören har lämnat på heder och samvete inför ett behörigt organ eller av en liknande försäkran.
Utredning om en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning
En upphandlande myndighet får begära utredning av en leverantörs ekonomiska och finansiella ställning.
2. F-skatt Leverantören ska senast vid avtalsstart vara registrerad för F-skatt.
3. Underleverantörer Punkt 1-2 ovan gäller också de företag som uppdragstagaren i sin tur anlitar, i alla led.
4. Finansiell och ekonomisk ställning Anbudsgivaren ska ha en god och stabil ekonomi. Anbudsgivare ska ha minst rating 40 enligt Creditsafe eller på annat sätt styrka företagets ekonomiska och finansiella ställning.
Teknisk och yrkesmässig kapacitet
För att styrka att anbudsgivaren förfogar över tillräckliga resurser, kompetens och erfarenhet som behövs för att fullgöra de åtagande denna upphandling avser ska anbudsgivaren bifoga en kortfattad beskrivning av sin kapacitet.