436925-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Bussar för kollektivtrafik
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Särskild kollektivtrafik 2020, Jämtlands län
Referensnummer: RS/1260/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34121100 Bussar för kollektivtrafik
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar trafik inom Jämtlands län avseende:
— Skolskjuts
— Färdtjänst
— Sjukresa
— Områdestrafik
— Viss linjetrafik
Trafikstart är juni 2020.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34121100 Bussar för kollektivtrafik, 34114300 Färdtjänstfordon, 60112000 Kollektivtrafik på väg, 60120000 Taxitjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Sjukresor
— Närtrafik
— Anropstrafik
— Smågods