436952-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Örnsköldsvik: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster
Referensnummer: A 18-062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Revision för kommunkoncernen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster, 79210000 Redovisning och revision, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuvarande avtal går ut vid årskiftet 2018-12-31. Ny revision ska granska perioden fr o m 2019-01-01. Granskningen ska avse räkenskapsåren 2019,2020,2021 och 2022.
Uppdraget är att utföra lagstadgad revision i kommunens bolag enligt Aktiebolagslagen och Stiftelserna enligt Stiftelselagen, revisorslagen samt god revisors och revisionsed. Det ingår i yrkesrevisorsuppdraget att samverka med lekmannarevisorerna i respektive bolag och de sakkunniga biträden som dessa anlitar.
Uppdraget är att i enlighet med Kommunallagen kapitel 9 samt ”God revisionssed i kommunal verksamhet” vara sakkunnigt biträde till kommunens förtroendevalda revisorer för granskning av kommunens nämnder, styrelser, utskott och beredningar. De sakkunniga arbetar på uppdrag av och i nära samarbete med de förtroendevalda revisorerna. De sakkunniga biträder i revisionsprocessen med planering, granskning och bedömning.
De sakkunniga medverkar aktivt till att revisionen genomförs med den kompetens och kvalitet som uttrycks i gällande lagstiftning, lokala beslut och föreskrifter samt vad som sägs i ”God revisionssed i kommunal verksamhet”.
Revisionen ska verka för att stimulera till utveckling och effektivisering av den kommunala verksamheten.
Leverantören ska mottaga material i digitalform.
Örnsköldsviks kommun och dess moderbolag Rodret Örnsköldsvik AB med bolagen Tjänstecentrum i Örnsköldsvik AB, Örnsköldsviks Hamn och Logistik AB/ Oljeberget i Örnsköldsvik AB/ Hörneborgs Hamn AB, Övik Energi AB/ Övik Energi Nät AB, AB Övikshem, Miljö och Vatten i Örnsköldsvik AB/ Domsjö Vatten AB, Örnsköldsviks Airport AB samt Höga Kusten bolaget och stiftelsen Solberget / Gideågården / Gene Fornby och Örnsköldsviks Naturskyddsfond tillsammans med ca 45 donationsfonder inbjuder genom kommunens revisorer Er att inkomma med anbud inom revisionsområdet i enlighet med detta förfrågningsunderlag.
Rodretkoncernen har i slutet av 2017 samordnat bolagens redovisning i en gemensam redovisningsenhet organiserad under Öviks Energi. Revisionsens kommunikat