436953-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster - Elkonsulter
Referensnummer: 078/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalsupphandlingen omfattar Tekniska konsulter - Elkonsulter.
Uppdrag som omfattas av detta ramavtal avser konsulttjänster inom el- telekonstruktion och närliggande områden, vilket exempelvis kan omfatta följande delar och skeden:
— Analys och utredning
— Inventering
— Kalkyl
— Förstudier
— Programarbete
— Systemhandlingar
— Förfrågningshandlingar
— Bygghandlingar
— Relationshandlingar
Ramavtalet är uppdelat i olika tjänster inom området enligt bifogad kompetensstyrd fördelningsnyckel.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71244000 Kostnadsberäkning, kostnadsövervakning, 71248000 Projektövervakning och dokumentation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen