437002-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Johanneshov: Sportartiklar och -utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lekplats- och sportutrustning
Referensnummer: 20-114
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37400000 Sportartiklar och -utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
HBV upphandlar ramavtal avseende lekplats- och sportutrustning. Upphandlingens mål är att tillgodose avropsberättigades behov av bland annat klätterställningar, rutschbanor, utegym, konstgräs och fallskydd.
Ramavtalets anbudsområden är:
A. Lekplatsutrustning
B. Sportutrustning
C. Fallskyddsutrustning
D. Konstgräs
Samtliga anbudsområden är rikstäckande och det är möjligt att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Montage av produkt offereras med timpris och är länsindelat.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37450000 Utrustning för sporter på plan eller bana, 37535200 Lekplatsutrustning, 39293300 Konstgräs
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen