Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Måltidsförsörjning vid Karolinska Universitetssjukhuset Huddinge 2022
Referensnummer: K 2021-9158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15894220 Sjukhusmåltider
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal för Måltidsförsörjning till Karolinska Universitetssjukhuset Huddinge 2022. Måltidsförsörjningstjänsten avser patientmåltider, dagligvaror samt därtill tillhörande tjänster. Utöver tillkommer tre (3) olika optioner för tillhandahållande av tilläggstjänster efter ett specifikt avropsförfarande.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 55322000 Tillagning av måltider, 55500000 Matsalstjänster och catering, 55521200 Måltidsleveranser
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen