437103-2019 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köp av administrativa tjänster inom stiftelseförvaltning
Referensnummer: 412019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79200000 Redovisning, revision och skattemässiga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Köp av administrativa tjänster inom stiftelseförvaltning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66110000 Banktjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tidigare leverantör för administrativa tjänster inom Stiftelseförvaltning har med kort varsel sagt upp avtal per 2019-12-31 och ny leverantör måste kontrakteras skyndsamt. I samförvaltningen ingår 130 stiftelser och gåvofonder, samtliga är egna juridiska enheter med kapital på ca 600 miljoner kronor. Donationsfondsförvaltingen, Region Stockholm avser att utan föregående annonsering sluta ett avtal för två bokslut för att säkra trygghet och korrekthet i hantering. Offertförfrågan har skickats till 6 leverantörer med erfarenhet av samförvaltning och möjlighet att förvalta kapital (tillstånd fr. FI). 3 leverantörer inkom med offert. Avtal planeras slutas med Danske Bank Sverige AB. Tjänsten innefattar redovisning och administration av Regionens samförvaltade anknutna avkastningsstiftelser. I administrativa tjänsten ingår upprättande av 130 årsredovisningar, deklarationer, fullföljdsberäkningar som är specifikt för stiftelser och redovisning i enlighet med regelverk för samförvaltning.