43720-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Arbetskläder för män
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbetskläder sjukvård
Referensnummer: 2017-16222
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18110000 Arbetskläder för män
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården är upphandlande myndighet med organisationsnummer 202100-0225 och inbjuder Er härmed att lämna anbud avseende ramavtal för anskaffning av arbetskläder till Kriminalvårdens sjukvårdspersonal enligt dessa upphandlingsdokument med bifogade bilagor.
Information om upphandlingen.
Beskrivning av upphandling.
Upphandlingen omfattar leverans av kläder till Kriminalvårdens sjukvårdspersonal vid anstalt och häkte efter skriftliga avrop. Kläderna ska produceras och levereras enligt dessa upphandlingsdokument.
Upphandlingsförfarande.
Upphandlingen genomförs som Öppet förfarande enligt lag (2016:1145) om offentlig upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 33199000 Sjukvårdskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen