Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-material, ramavtal
Referensnummer: 0725/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39715300 VA-utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar löpande och större leveranser av VA-material, bl. a. dräneringsrör, vägtrummor, tryckledningar, mark-rör och el-rör. Sortimentet skall därför vara med stor bredd. Planerad avtalsstart 2018-02-01. Ramavtalets planerade avtalsperiod är fyrtioåtta (48) månader. Upphandlingen avslutas genom att Park- och naturförvaltningen och de antagna Leverantörerna tecknar ramavtal. Avsikten är att ramavtal ska tecknas med minst tre (3) Leverantörer.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 44160000 Rörledningar, ledningar, foderrör, rör och liknande föremål, 44162100 Rörledningsmaterial
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen