437303-2020 - ResultatSverige-Umeå: Trycksaker och tillhörande produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trycksaker/tryckeritjänster
Referensnummer: FS 2.1.2-667-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22000000 Trycksaker och tillhörande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet inbjuder Ert företag att lämna anbud i upphandling av ramavtal gällande tryckeritjänster för Umeå universitet. Upphandlingen är delad och omfattar offset- och digitaltryck respektive tryck av storformat. Avtal avser att tecknas med två respektive en leverantörer per område. Statistik för perioden februari - oktober 2019 visar inköp av offset- och digitaltryck för ca 2,5 mkr samt storformat för ca 277 000 kr. Uppskattad volym/år blir för offset- och digitaltryck ca 3 mkr och för storformat ca 370 000 kr.
Ramavtalet omfattar avtal med maximalt två (2) leverantörer för avtalsområdet offset- och digitaltryck.
Ramavtalet omfattar avtal med en (1) leverantör för avtalsområdet stortryck.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Pris offset- och digitaltryck
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Pris storformat
Del nr: 2