437315-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nyutveckling och förvaltning av Forte.se
Referensnummer: 23/28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser åtagande för att tillhandahålla en ny webbplats samt följande kringtjänster:
- Kortare förstudie kring användarbehov och önskad funktionalitet.
- Nyutveckling av Forte.se i Content Management-systemet Sitevision (projektledning, UX,
design, utveckling, test, konfiguration och driftsättning).
- Strategisk rådgivning kring arkitektur, design och funktionalitet.
- Strategisk rådgivning kring analys och uppföljning.
- Förvaltning i form av underhåll och support.
- Vidareutveckling (av exempelvis nya funktioner, integrationer m.m.).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72212200 Programvaruutvecklingstjänster för nätverk, Internet och intranät, 72212220 Programvaruutvecklingstjänster för Internet och intranät, 72212224 Programvaruutvecklingstjänster för webbredigering, 72410000 Leverantörstjänster, 72413000 Webbsideutformningstjänster, 72415000 Webbvärdtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen