437341-2021 - ResultatSverige-Stockholm: Kirurgiska implantat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inkontinensimplantat
Referensnummer: K 2021-2479
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33184100 Kirurgiska implantat
II.1.4.
Kort beskrivning
Implantat för behandling av omfattande urinläckage hos både män och kvinnor. Artificiell urinvägssfinkter.
Anbudsinbjudan
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed till anbudsgivning för upphandling av MTP (Medicin tekniska produkter). MTP som omfattas av denna upphandling är implantat för behandling av omfattande urinläckage (Artificiell urinrörssfinkter).
Upphandlingen avser tillhandahållande av fullt kompletta implantat, leverans, support och ev. produktutbildning.
Karolinska avser teckna ett ramavtal med en leverantör på två (2) år med möjlighet till förlängning med två (1+1) år.
Karolinska söker genom denna upphandling efter den mest kvalificerade Leverantören inom detta område. En mycket viktig framgångsfaktor för verksamheten är att antagen leverantör kan upprätthålla ett långsiktigt och nära samarbete med fokus på största möjliga patientnytta.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen