Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Mindre byggentreprenader
Referensnummer: 23/109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45453100 Renoveringsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal omfattar planerade mindre byggentreprenader som föregås av förnyad konkurrensutsättning (FKU) bland den grupp leverantörer som tilldelas ramavtal genom denna upphandling. De enskilda byggentreprenaderna avropas av vinnande anbudsgivare i respektive FKU.
Exempel på byggentreprenader som kan komma att avropas genom ramavtalet är varierande renoveringar avseende del av byggnad i fastighet, fasadåtgärder, takrenoveringar, fönsterbyten etc.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45261910 Takreparation, 45261920 Takunderhåll, 45262690 Renovering av byggnader, 45440000 Målning och glassättning, 45443000 Fasadarbeten, 45450000 Övriga färdigställande byggnadsarbeten, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen