437427-2021 - ResultatSverige-Umeå: Operationsbord
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsbord, vändbord
Referensnummer: HSN 120-2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33192230 Operationsbord
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ett ramavtal på operationsbord för ryggkirurgi inkl. andra tillbehör och förbrukningsmaterial. Operationsborden är mobila operationsbord för ryggkirurgi, som möjliggör operation i både hals-, bröst- och ländrygg. Patienten ska under pågående anestesi kunna alterneras mellan buk- och ryggläge, utan att behöva flytta eller förändra läge. Upphandlingen omfattar även option på "knick"-tillsats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den maximala volymen uppskattas till tre (3) kompletta operationsbord med ev. tillhörande "knick"-tillsatser via option samt andra tillbehör och förbrukningsmaterial för 3 miljoner SEK under avtalstiden.