43743-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Landskrona: Hushållsapparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Budgetmöbler och husgeråd.
Referensnummer: 2016/1364
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39700000 Hushållsapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av budgetmöbler och husgeråd till hemlika miljöer t.ex. ungdomsboende, LSS-boende, korttidsboende och familjehem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Budgetmöbler och husgeråd
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39100000 Möbler, 39110000 Säten, stolar och relaterade produkter, och tillhörande delar, 39120000 Bord, skåp, skrivbord och bokhyllor, 39141000 Köksmöbler, 39142000 Trädgårdsmöbler, 39143000 Sovrumsmöbler, matsalsmöbler och vardagsrumsmöbler, 39143100 Sovrumsmöbler, 39143110 Sängar och sängkläder samt särskilda hemtextilier, 39143111 Sängbottnar, 39143112 Madrasser, 39143113 Hemtextilier för särskilda ändamål, 39143122 Byråar, 39143123 Nattduksbord, 39143200 Matsalsmöbler, 39143300 Vardagsrumsmöbler, 39151000 Diverse möbler, 39152000 Flyttbara bokhyllor, 39240000 Bestick, 39512000 Sänglinne, 39512100 Lakan, 39512200 Påslakan, 39512300 Madrassöverdrag, 39512500 Örngott, 39513100 Bordsdukar, 39514100 Handdukar, 39514200 Kökshanddukar, 39515100 Gardiner, 39516100 Inredningstextilier, 39700000 Hushållsapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen