437455-2016 - KonkurrensutsättningSverige-Gislaved: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analyser.
Referensnummer: 16-468-11
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar det samlade fiktiva behovet av mikrobiologiska- och kemiska analyser av dricksvatten, avloppsvatten, recipientvatten, lakvatten, badvatten, slam samt livsmedel. Analyser ska utföras enligt Livsmedelsverkets och Naturvårdsverkets vid tidpunkten gällande kungörelser och föreskrifter eller andra centrala myndigheters direktiv/krav.
Beställaren kan inte garantera en exakt fastställd mängd, då beställningarna både kan överstiga och understiga det fiktiva behovet.
Gislaveds kommun utför upphandlingen åt sig själv, Gnosjö, Värnamo och Vaggeryds kommuner.
Frågor ska ställas via e-avrop. Om frågan rör en specifik kommun, ange vilken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen