437558-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Omhändertagande och transport av rökgasreningsrester från förbränningsanläggning
Referensnummer: 18/158
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar omhändertagande och transport av rökgasreningssrester från Tekniska verkens förbränningsanläggningar i Linköping och Katrineholm.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90513400 Bortskaffande av aska
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Nuläge
Denna upphandling omfattar bara rökgasreningsrester som klassas som farligt avfall.
Omfattning
Upphandlingen omfattar lastning, transport, lossning och omhändertagande av rökgasreningsrester från Tekniska verkens anläggningar i Linköping och Katrineholm.
Samtliga anläggningar har rosterpannor.
De aktuella volymerna per år är enligt följande:
Kraftvärmeverket, Linköping 700 ton torr samt 1400 ton befuktad
Gärstadverket, Linköping 18 000 ton torr
Kraftvärmeverket, Katrineholm 500 ton torr
Summa per år 20 600 ton
Volymen är relativ konstant från år till år, med undantag för viss påverkan av variationer i väderförhållande, störningar och förändringar i produktion.
Observera att uppdragets omfattning endast är uppskattade och gäller utan förbindelse.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen. Leverantören är skyldig att leverera det verkliga behovet.
Ej uppdelning av kontrakt
Beställaren lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) Leverantören som tar ansvar för hela åtagandet. Beställaren väljer därför att ej dela upp kontraktet.