Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kött och chark samt viltkött
Referensnummer: KS 2021/5824 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndighet/er
Karlskrona kommun org nr 212000-0829
Produkten
Upphandlingen avser färskt kött- och charkprodukter samt fryst viltkött för leverans till Karlskrona kommuns enheter. Viltkött är en ny produktgrupp för kommunen och kostenheten har beslutat att det är ett område man vill prova på att utveckla i det fortsatta arbetet mot mer klimatsmarta alternativ i köken.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15119300 Vilt
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen