2. Förfarande
Förfarande
Titel: Kontorsmateriel 2027
Beskrivning: Upphandlingsföremål Denna upphandling omfattar kontorsmateriel med de tillhörande tjänsterna skåpservice, avisering och inbärning. Varorna är fördelade inom nedanstående varugrupper: 1. Skrivbordsartiklar 2. Pennor 3. Block 4. Arkivering, förvaring och sortering 5. Almanackor, planering och konferensmaterial¹ 6. Post, emballage och kuvert 7. Kontorsmaskiner och tillbehör 8. Batterier och elartiklar 9. Datortillbehör² 10. Ergonomiska produkter³ 11. Ljuskällor Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Kontorsmateriel 2027. Upphandlingen kommer att resultera i ett ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av kontorsmateriel. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 400 000 000 SEK exklusive mervärdesskatt under dess löptid om 48 månader. Kammarkollegiet kommer att tilldela ramavtal till två (2) ramavtalsleverantörer under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt rangordning.
Intern identifierare: 23.3-8310-2025
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30192000 Kontorsmateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 22816000 Block, 22816100 Anteckningsblock, 22816200 Stenografiblock, 22816300 Självhäftande block, 30100000 Kontorsmaskiner, kontorsutrustning och kontorsmateriel, utom datorer, skrivare och möbler, 30192130 Blyertspennor, 30192700 Skriv- och kontorsmateriel, 30195000 Tavlor, 30199000 Pappersvaror och övriga föremål, 30199230 Kuvert, 30199792 Kalendrar, 30237200 Datortillbehör, 31440000 Batterier, 79500000 Kontorshjälp, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000