437624-2018 - PlaneringSverige-Nyköping: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande för offentligt tjänstekontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
Förordning (EG) nr 1370/2007
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Busstrafik Östra Sörmland
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Detta är ett förhandsmeddelande om kommande upphandling.
Kommunalförbundet Sörmlands Kollektivtrafikmyndighet har för avsikt att upphandla busstrafik för Strängnäs kommun för trafikstart i december 2021 under benämningen ”Busstrafik Östra Sörmland”.
Upphandling kommer att ske under förutsättning att beslut om allmän trafikplikt fattas av den Regionala Kollektivtrafikmyndigheten. Beslutet kommer att föregås av samråd med intressenter.
Den trafik som kan komma att omfattas av upphandlingen är regional landsbygdstrafik och stadstrafik i Strängnäs kommun med viss trafik i kringliggande kommuner. Trafiken omfattar idag cirka 30 fordon samt cirka 2 miljoner fordonskilometer per år enligt det nuvarande avtalet.
(tjänsternas typ och kvalitet eller indikation på behov och krav)