2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter
Beskrivning: Syfte och mål med upphandlingen är att upphandla ramavtal avseende tekniska konsulter inom sammanlagt fjorton (14) olika teknikområden, se nedan. 1. Miljöstrategiskt arbete och natur 2. Geo- och miljöteknik 3. Trädvård 4. Fastighetsteknik 5. Trafik, buller och risk 6. Kulturmiljö 7. Arkitektur 8. Landskapsarkitektur 9. Dagvatten, skyfall, havsnivåhöjning och höga flöden 10. Projektering bygg/fastighet 11. Projektering mark och anläggning 12. Byggledning bygg/fastighet 13. Byggledning mark och anläggning 14. Besiktning bygg/fastighet samt mark och anläggning
Intern identifierare: 25/1
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71400000 Stadsplanering och landskapsvård, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000