437678-2016 - ResultatSverige-Norrköping: Programutvecklingstjänster för Internet- eller intranätsservrar
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-konsulttjänster för Episerver och Sharepoint.
Referensnummer: UH-2016-314
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72422000 Programutvecklingstjänster för Internet- eller intranätsservrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter i samarbete med Linköpings kommun inbjuder ert företag att lämna anbud i offentlig upphandling av ramavtal gällande kvalificerade IT-konsulttjänster inom Episerver och Microsoft Sharepoint.
För att kunna säkra leveranser i verksamheten har kommunen behov av extern kompetens av konsulter med hög kompetens inom Episerver och Sharepoint.
Behovet består primärt av vidareutveckling/underhåll av befintligt intranät och externwebb. Behovet är kontinuerligt och det är ofta aktuellt med uppdrag som kräver snabb uppstart. Uppdrag kan innefatta såväl självständigt ansvar för utveckling och slutlig leverans av specificerad produkt (IT-projekt), som resursförstärkning, rådgivning och specialiststöd (IT-tjänster).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ytterligare information om Upphandlingscenter och vår verksamhet finns på www.upphandlingscenter.se