437817-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Tjänster för servicesystem och drift av anläggning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal kylanläggningar
Referensnummer: 2021-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79993000 Tjänster för servicesystem och drift av anläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett serviceavtal på kylanläggningar i ishall, bandybana samt evenemangshall.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45331231 Installation av kyl- och frysanläggningar, 50730000 Reparation och underhåll av kylargrupper, 79990000 Diverse företagstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ett serviceavtal på följande kylanläggningar:
Ishall
Ishall med isyta för hockey och konståkning, ca 1800m2.
Kylanläggningen består av:- två(2) kompressorer av fabrikat Sabroe SMC108L.
Issäsongen är juni-mars, ca 10 mån/år.
Bandybana utomhus
Bandybana utomhus med isyta ca 7 200m2 och isrink utomhus med isyta ca 640m2.
Kylanläggningen består av: - Tre(3) kolvkompressorer av fabrikat Sebroe SMC16-100 från 1964.
Issäsongen är november - mars, ca 5 mån/år.
Evenemangshall (Sparbanken Lidköping Arena)
Arenan är en evenemangshall med isyta för bandy och invigdes i slutet av 2009. Isytan är ca 7 600m2. Arenan nyttjas för evenemang, mässor etc. Under issäsongen kan isen täckas och hallen kan ställas om för evenemang.
Kylanläggningen består av: - fyra(4) kompressorer av fabrikat Sabroe SMC112.
Anläggningen är i drift året runt, issäsongen är juli-mars, ca 9 mån/år.
Kompressorerna på utebandybanan kan komma att bytas ut under avtalsperioden, Leverantören åtar sig att även utföra service, reparation och underhåll på nya kompressorer.
Kommunen beräknar att avropa ca 400 timmar/år. Detta är en uppskattad volym, inga volymer kan garanteras. Leverantören åtar sig att leverera det verkliga behovet.
Upphandlingens takvolym är 2500 timmar. Avtalet anses förverkat, i första hand när avtalstiden löpt ut och i andra hand när antal fakturerade timmar uppgår till takvolymen .
Avtalsform
Ramavtal med (1) Leverantör.