2. Förfarande
Förfarande
Titel: Livsmedel 2024
Beskrivning: Staffanstorps kommun (kommunen), bjuder härmed in till anbudsgivning avseende försörjning av livsmedel m.m. till kommunens produktions-och storkök. Upphandlingen omfattar Kommunens huvudsakliga behov av livsmedel, kemtekniska produkter, engångsmaterial, städredskap, köksredskap och porslin avsedda för bruk i Kommunens storkök inom förskola, grundskola och produktionskök. Produkter och varor i denna upphandling ska vara anpassade för storhushåll och professionella kök inom offentlig verksamhet. Upphandlingen omfattar tre (3) delar inom storhushåll och anbudsgivaren ska lämna anbud på samtliga delar. Se KS. för ingående beskrivning och krav. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) anbudsgivare. Ramavtalet beräknas preliminärt tecknas under vecka 24 och leveransstart är planerad till 2025-02-01.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98761:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 39830000 Rengöringsmedel, 39221000 Köksutrustning, 39221200 Bordsservis, 39221210 Tallrikar, 39222110 Engånsgbestick och -tallrikar, 39222120 Engångskoppar
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Förlängingsoption 2x1 år