437836-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kungälv: Ingenjörstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tekniska konsulter avseende besiktningar, riskanalyser och kontroller vid vibrationsalstrande arbeten
Referensnummer: Dnr KS2021/1374
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71300000 Ingenjörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungälvs kommun (org.nr 212000-1371), Stiftelsen Kungälvsbostäder (org nr 853300-0579) inbjuder anbudsgivare (konsult) att lämna anbud i enlighet med detta upphandlingsdokument avseende ramavtal för successiva avrop under avtalsperioden inom besiktningar, riskanalyser och kontroller vid vibrationsalstrande arbeten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71315400 Byggnadsinspektion, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71319000 Sakkunnig juridisk hjälp, 71335000 Tekniska undersökningar, 71336000 Stödtjänster tillhandahållna av ingenjörer, 71355000 Mätningstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71356300 Tekniska stödtjänster, 71620000 Analystjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen