437846-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Brandskyddstjänster
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Brandskydd 2019
Referensnummer: 23.3-7490-19
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75251110 Brandskyddstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett varu- och tjänsteområde som omfattar Brandredskap, Brandposter, Skyltar,
Systematiskt brandskyddsarbete, Installation, Service, Reparation och Utbildning.
Upphandlingen är regionalt indelad i 6 regioner, inklusive en rikstäckande region.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 20 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som
Framkommit i förstudien. Någon garanti avseende försäljningsvolymer eller liknande ges inte.
Kammarkollegiet kommer att anta upp till 4 eller 5 ramavtalsleverantörer per region (beroende på region) under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav.
Ramavtalet löpa i 24 månader med en eventuell förlängningsoption på maximalt 24 månader.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141110 Förbandsartiklar, 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 35111300 Brandsläckare, 44482000 Brandskyddsanordningar, 44482200 Brandposter, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är regionalt indelad.
Region Övre Norrland: Norrbottens län, Västerbottens län
Region Nedre Norrland: Jämtlands län, Västernorrlands län, Gävleborgs län, Dalarnas län
Region Öst: Stockholms län, Uppsala län, Södermanlands län, Östergötlands län, Västmanlands län, Örebro län, Gotlands län
Region Väst: Västra Götalands län, Värmlands län, Hallands län
Region Syd: Blekinge län, Skåne län, Jönköpings län, Kronobergs län, Kalmar län
Region Rikstäckande: Samtliga län
Sista dag för anbudsinlämning är 2019-10-18. Tilldelningsbeslut beräknas kunna fattas i november 2019.