437928-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara för särskild industri
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Balt Safe
Referensnummer: 19-03921
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48100000 Programvara för särskild industri
II.1.4.
Kort beskrivning
The Swedish Maritime Administration (hereinafter SMA) hereby grants you the opportunity to submit a tender regarding STM update on ECDIS or stand alone units connected to ECDIS.
The higher purpose of the STM Balt Safe is to increase the safety in the Baltic Sea with the focus on tankers.
The aim of this tender is to expand the STM compliant fleet to be able to have a concentrated test bed in the Baltic Sea Region with special focus on Gulf of Finland and Bay of Riga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38112100 Navigations- och positionsbestämningssystem (GPS eller liknande), 48326000 Kartprogramvara, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72212900 Programvaruutvecklingstjänster för diverse programvara och datorsystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen