437957-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Personalfrukt
Referensnummer: 00424/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar komponerade fruktlådor med färsk ekologisk frukt till personal i Helsingborgs stad,
Räddningstjänsten Skåne Nordväst, Nordvästra Skånes Renhållnings AB och Nordvästra Skånes Vatten och Avlopp AB. Storlek på fruktlåda kan variera efter säsong och beställarnas behov. Majoriteten av fruktlådorna är abonnemang, d.v.s. stående beställningar, men även enstaka beställningar förekommer.
Frukt som köps i större kvantiteter (en sorts frukt per låda) köps på stadens frukt och grönt avtal och är undantagen från denna upphandling.
Denna upphandling kommer att ligga till grund för ett ramavtal med en leverantör. Avtalet kommer att löpa under två år med rätt för de upphandlande myndigheterna till förlängning i upp till ytterligare två år med ett år i taget.
Beräknad avtalsstart är: 1.12.2019.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen