437981-2025 - Planering
Sverige – Lastbilar med flak – Köp av 2 stycken kranbil för containertransport - Förhandsannons inför öppen upphandling
Förhandsmeddelande som används för att minska tidsfristerna för mottagande av anbud
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKöp av 2 stycken kranbil för containertransport - Förhandsannons inför öppen upphandling
BeskrivningUpphandlingen avser köp av 2 st kranbilar för transport och hantering av 20-fotscontainrar. Fordonen ska vara av årsmodell 2023 eller nyare. Det ska vara en 3-axlad lastbil med 6x2-drift och en motor som uppfyller utsläppsklass Euro 6. En central funktion är att lastbilen ska ha luftfjädring både fram och bak för att kunna transportera vibrationskänsligt gods. Den påmonterade kranen ska ha en kapacitet på cirka 30 tonmeter, vilket krävs för att kunna lasta och lossa en fyra tons container som placeras bredvid fordonet. Fordonet ska även vara utrustat med containerlås och vara förberett för att kunna koppla på en trailer. Leverans och fakturering av fordonet ska ske till Riksantikvarieämbetet senast den 31 december 2025. För fullständig information hänvisas till kravspecifikationen.
Intern identifierareRAÄ-2025-1738 Öppen
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 34134100 Lastbilar med flak
Ytterligare klassificering (cpv): 34137000 Begagnade lastfordon, 34142000 Kranbilar och dumprar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000