2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsultgrupp, Renovering av Skeppsholmens kajer och dykdalber, etapp 4
Beskrivning: SFV har sedan 2016 renoverat kajerna på Skeppsholmen i Stockholm och har nu för avsikt att projektera etapp 4. Entreprenadarbetena för renovering av etapp 3, planeras påbörjas under hösten 2025. Gestaltning, installationer samt delar ovan mark kvarstår att projektera inom rubricerat uppdrag.
Intern identifierare: 2983/25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45243600 Anläggningsarbete för kajmur, 71200000 Arkitekttjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71222000 Arkitekttjänster avseende utomhusarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71420000 Landskapsarkitektur
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000