2. Förfarande
Förfarande
Titel: Heden – Nya konstgräsplaner och evenemangsyta i Göteborg
Beskrivning: Heden genomgår en upprustning med två nya konstgräsplaner, en evenemangsyta samt nya servicefunktioner, i syfte att skapa en attraktiv och tillgänglig plats för idrott och kultur i centrala Göteborg. De befintliga planerna avlägsnas, och nya ytor anläggs. I anslutning till planerna genomförs även omfattande mark- och elarbeten.
Intern identifierare: 25/11
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 39293300 Konstgräs
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000